HQ Montana 8 12 m.kw

Recenzje, opisy, porównania i opinie na temat sprzętu
Awatar użytkownika
Regis
Administrator
kite: Rapace
buggy: kajtkowy handmade
Tel.: 504712163
Kontaktowanie:

HQ Montana 8 12 m.kw

Postautor: Regis » wtorek, 29 kwietnia 2014, 16:14

Obrazek

Słowo wstępu
Ładnych parę lat temu, polski rynek latawców komorowych dss składał się praktycznie tylko z Ozone. O Flysurferach mówiło się niewiele i raczej z lekkim uśmieszkiem. Peter Lynn rozpoznawany był tylko dzięki Venomowi. O HQ Powerkites nie mówiło się w cale, albo mówiło się źle. Był to czas, gdy tak naprawdę landkiting zaczynał w naszym kraju raczkować. Był to też czas, gdy postanowiłem troszkę poeksperymentować i zamieniłem swoją Mantę M2 10, na chyba pierwszą w kraju Montanę M5 9.5.

Czemu o tym piszę? Odpowiedź jest prosta, nie bez powodu wybrałem do przetestowania rozmiar 12 Montany 8. Doskonale pamiętam jak M5 i M6 12.5 w przeciwieństwie do mniejszego 9.5, bylo mówiąc delikatnie, niewypałem. Latawiec był niezwykle agresywny, na każdą zmianę prędkości wiatru reagował bardzo gwałtownie i co najgorsze, zawijała mu się do wewnątrz krawędź natarcia w najmniej odpowiednich momentach. Inaczej mówiąc, trudne, kapryśne i niesamowicie wymagające skrzydło. Inna sprawa, że kopa w górę i noszenie miała iście królewskie. Siódma generacja podobno poprawiła się znacznie względem poprzedników, nie było mi to jednak dane sprawdzić, więc ten etap przemilcze. Z wypiekami na twarzy czekałem jednak na M8.

Od 2008/9 roku można zauważyć dążenie producentów latawców, aby lżejszy użytkownik mógł używać większego niż do tej pory rozmiaru. W efekcie czego, 65-75 kg doświadczony rider, spokojnie może ganiać na 12 m.kw latawcu. W przypadku M5 i M6 12.5 - spokojnie może latać rider ok. 90 kg. Jak to jest w aktualnym modelu?

Przeczytacie tu: Recenzja HQ Montana 8 12 m.kw

Obrazek
http://www.artofsound.pl - Dj na Imprezę

Awatar użytkownika
skonyyy
kite: Aeros Gyro 9,5
decha: GI AK-103+bionic
Tel.: 000 000 000

Re: HQ Montana 8 12 m.kw

Postautor: skonyyy » czwartek, 13 lipca 2017, 06:25

Pozwoliłem sobie odgrzebać stary post...w sumie to nie boli a może komuś się przyda. :)
Latam na m.in. na wymienionym w tekście zabytku czyli HQ Montana5 12.5m.
Dzięki uprzejmości kolegów z forum (którym nie wiem jak mam dziękować )udało mi się szmatę ogarnąć. :)
Tzn.bazując na oryginalnych wymiarach uzdy udało mi się ten latawiec częściowo wykastrować.
Spadła moc i winda na rzecz stabilności i co najważniejsze nadal po skoku miękko odstawia.Ważę pod 90kg i średni zakres latawca to 4-10m/s
Wcześniej przy wietrze powyżej 6m/s trochę było go strach odpalać bo w zenicie na odpuszczonym potrafił generować moc i przy porywach przestawiać jak tylko miał ochotę.
Ze 4 razy prułem i szyłem uzdę i jak na dzień dzisiejszy jest miodzio.
....a co to wszystko ma do Montany 8...?
...ano wyłapałem pewną wadę fabryczną tego modelu i jestem ciekawy czy w nowszej wersji również występuje.
Raz na jakiś czas warto naciągnąć linki uzdy bo te mniej obciążone mają tendencję do kurczenia się i zmiany wymiaru.
Temat poruszany na forum paralotniarskim.
U mnie po takim zabiegu latawiec przestaje się cofać w oknie i poprawia się winda.
W innym posiadanym prze ze mnie zabytku jakim jest aeros gyro tego typu problem nie występuje ...Pozdrawiam :)

Wróć do „Recenzje”